Islandzki klasyk w polskich smakach — układamy ranking skyrów od czystych po przesłodzone.

Skyr smakowy pod lupą — ranking kubków od najmniej do najbardziej dosłodzonych

Skyr smakowy uchodzi za wygodną, wysokobiałkową przekąskę, ale wariant waniliowy, truskawkowy czy deserowy może mieć zupełnie inny profil cukrów niż skyr naturalny. Różnice między produktami dostępnych marek sięgają kilku gramów cukrów na każde 100 g, a przy całym kubku robi się z tego wyraźna różnica.

Ranking opiera się na deklarowanej przez producentów pozycji „w tym cukry” w przeliczeniu na 100 g. Nie jest to to samo co ilość cukru dodanego: zgodnie z unijnymi zasadami do tej wartości zalicza się wszystkie cukry proste i dwucukry obecne w żywności, więc w mlecznym skyrze część wyniku pochodzi naturalnie z laktozy.

Dlatego produkt z 8 g cukrów na 100 g nie musi zawierać dokładnie 8 g dodanego cukru.

Ranking skyrów smakowych według zawartości cukrów

Porównanie obejmuje produkty, dla których dostępne są oficjalne dane producentów. Warianty pitne zostały pominięte w głównym zestawieniu kubków, podobnie jak klasyczny skyr naturalny, który służy jedynie jako punkt odniesienia.

MiejsceProduktCukry / 100 gBiałko / 100 gCharakter produktu
1Alpro w stylu SKYR wanilia6,5 g5,1 groślinny, sojowy
2Alpro w stylu SKYR truskawka8,2 g5,2 groślinny, sojowy
3Piątnica Skyr truskawki10 g9,6 gmleczny, owocowy
3Piątnica Skyr mango i marakuja10 g9,6 gmleczny, owocowy
3Piątnica Skyr jagody10 g9,6 gmleczny, owocowy
4Piątnica Skyr waniliowy11 g9,6 gmleczny, waniliowy
4Piątnica Skyr mokka tiramisu11 g9,6 gmleczny, deserowy
4Piątnica Skyr pomarańcza z czekoladą11 g9,6 gmleczny, deserowy
5Bakoma SKYR z chia/tapioką13,5 g4,4 gdeserowy

Dane Alpro pochodzą z oficjalnych materiałów Danone: wariant waniliowy deklaruje 6,5 g cukrów, a truskawkowy 8,2 g na 100 g. Piątnica podaje 10 g dla wariantów truskawkowego, mango-marakuja i jagodowego oraz 11 g dla waniliowego i bardziej deserowych smaków.

Na końcu zestawienia znajduje się linia Bakoma SKYR z chia i tapioką. Oficjalna karta produktu podaje 13,5 g cukrów i 14,6 g węglowodanów na 100 g.

W praktyce różnica między 6,5 a 13,5 g cukrów oznacza ponad dwukrotnie wyższą wartość w tej samej porcji 100 g.

Ile cukru ma skyr naturalny i dlaczego to ważne

Odpowiedź na pytanie ile cukru ma skyr trzeba zacząć od produktu bez dodatków smakowych. Skyr naturalny Piątnicy ma 4,1 g cukrów na 100 g, mimo że jego skład ogranicza się do mleka pasteryzowanego i kultur bakterii jogurtowych. Nie ma w nim wymienionego cukru jako osobnego składnika.

Skyr smakowy pod lupą — ranking kubków od najmniej do najbardziej dosłodzonych

To istotny punkt odniesienia. Gdy smakowy produkt mleczny ma 10 lub 11 g cukrów na 100 g, nie można automatycznie uznać całej tej wartości za cukier dodany. Część pochodzi z mleka, a pozostała część może wynikać z cukru, owoców, przecierów albo innych składników zawierających cukry.

„Cukry” oznaczają wszelkie cukry proste i dwucukry obecne w żywności, z wyjątkiem alkoholi wielowodorotlenowych.

Tak definiuje tę pozycję rozporządzenie UE nr 1169/2011. Z tego powodu rubryka „w tym cukry” jest bardzo przydatna do porównania produktów, lecz nie pokazuje precyzyjnie gramów sacharozy dosypanej przez producenta.

Najmniej słodkie warianty nie zawsze są tym samym produktem

Pierwsze dwa miejsca zajmują produkty Alpro „w stylu SKYR”. Trzeba jednak zachować ważne rozróżnienie: są to produkty sojowe, a nie klasyczny skyr na bazie mleka.

Waniliowy Alpro ma 6,5 g cukrów na 100 g, 5,1 g białka oraz 77 kcal. Wariant truskawkowy zawiera 8,2 g cukrów, 5,2 g białka i 85 kcal. Pod kątem samej wartości „w tym cukry” wypadają korzystniej od większości analizowanych smakowych skyrów mlecznych, lecz dostarczają też wyraźnie mniej białka niż kubki Piątnicy.

Dlatego ranking skyrów nie powinien kończyć się na jednej liczbie. Przy wyborze wysokobiałkowej przekąski sensowne jest jednoczesne sprawdzenie:

  • cukrów na 100 g,
  • białka na 100 g,
  • wielkości całego opakowania,
  • listy składników,
  • obecności cukru, syropów lub koncentratów,
  • wartości energetycznej całej porcji.

Najniższa zawartość cukrów nie oznacza automatycznie najwyższej zawartości białka ani najlepszego składu dla konkretnej diety.

Skyr owocowy Piątnicy ma 10 g cukrów na 100 g

Warianty truskawkowy, jagodowy oraz mango z marakują tworzą bardzo równą grupę. Każdy z nich ma 10 g cukrów i 9,6 g białka na 100 g, a standardowy kubek zawiera 150 g produktu.

Oznacza to około 15 g cukrów w całym kubku. Jednocześnie dostarcza on około 14,4 g białka, więc profil odżywczy pozostaje zdecydowanie bardziej białkowy niż w wielu klasycznych jogurtach deserowych.

Skład pokazuje jednak, skąd bierze się różnica względem naturalnego skyra. W wariancie truskawkowym 20% produktu stanowi wsad truskawkowy zawierający 40% truskawek oraz cukier. W mango-marakuja producent również wymienia cukier we wsadzie owocowym, podobnie jak w wersji jagodowej.

Jeżeli priorytetem jest skyr owocowy z możliwie niską zawartością cukrów, 10 g na 100 g stanowi czytelną granicę porównawczą w tej grupie produktów.

Wanilia i smaki deserowe przekraczają 10 g

Klasyczny skyr waniliowy Piątnicy ma 11 g cukrów na 100 g. Przy kubku 150 g daje to około 16,5 g cukrów, a przy dużym opakowaniu 450 g zjedzonym w całości byłoby to już około 49,5 g. Producent podaje przy tym 9,6 g białka na 100 g.

Tę samą zawartość cukrów, 11 g na 100 g, deklarują wariant mokka tiramisu oraz pomarańcza z kawałkami czekolady. W obu przypadkach charakter produktu przesuwa się wyraźniej w stronę deseru. W wersji mokka tiramisu w składzie wsadu znajduje się cukier oraz syrop ze skarmelizowanego cukru, natomiast pomarańcza z czekoladą ma cukier jako drugi składnik po mleku.

Kolejność składników ma znaczenie, ponieważ składniki żywności podaje się zasadniczo w kolejności malejącej według masy użytej podczas produkcji. Samo miejsce cukru na liście nie pozwala wyliczyć jego dokładnej ilości, ale pomaga ocenić recepturę.

„Free sugars include monosaccharides and disaccharides added to foods and beverages by the manufacturer, cook or consumer”.

WHO zalicza do cukrów wolnych także cukry naturalnie obecne w miodzie, syropach, sokach i koncentratach soków. Organizacja rekomenduje, by ich spożycie pozostawało poniżej 10% dziennej energii, a zejście poniżej 5% może przynieść dodatkowe korzyści zdrowotne.

Najbardziej dosłodzone kubki warto traktować jak deser

Na przeciwległym końcu zestawienia znajduje się Bakoma SKYR z chia i tapioką. Oficjalna karta linii podaje 13,5 g cukrów, 14,6 g węglowodanów oraz 4,4 g białka na 100 g. Przy opakowaniu 150 g odpowiada to około 20,25 g cukrów.

Na tle 4,1 g w naturalnym skyrze Piątnicy różnica jest duża. Nie oznacza to, że 9,4 g różnicy stanowi wyłącznie dodaną sacharozę, ponieważ porównywane receptury i marki nie są identyczne. Pokazuje jednak, jak daleko produkt smakowy może odejść od bazowego profilu naturalnego skyra.

Skyr smakowy pod lupą — ranking kubków od najmniej do najbardziej dosłodzonych

Dla osoby szukającej produktu typu najlepszy skyr bez cukru najprostszą strategią pozostaje wybór wersji naturalnej bez cukru w wykazie składników i samodzielne dodanie owoców. Pozwala to kontrolować zarówno smak, jak i ilość słodkich dodatków.

  1. Najpierw trzeba sprawdzić pozycję „w tym cukry” na 100 g.
  2. Następnie warto porównać ją z zawartością białka.
  3. Kolejny krok to przeczytanie składu i sprawdzenie, gdzie znajduje się cukier.
  4. Na końcu należy przeliczyć wartości na cały kubek, a nie tylko na 100 g.

Kubek 150 g zawierający 10 g cukrów na 100 g dostarcza 15 g cukrów, a produkt z wynikiem 13,5 g dostarcza w tej samej porcji ponad 20 g.

Co wynika z rankingu

Wśród analizowanych kubków najniższą deklarowaną zawartość cukrów mają roślinne produkty Alpro w stylu SKYR, odpowiednio 6,5 i 8,2 g na 100 g. Wśród klasycznych mlecznych wariantów smakowych Piątnicy korzystniej wypadają wersje owocowe z wynikiem 10 g, podczas gdy wanilia oraz smaki deserowe osiągają 11 g.

Największa różnica pojawia się przy produktach o bardziej deserowej formule. Bakoma SKYR z chia i tapioką dochodzi do 13,5 g cukrów na 100 g, czyli ponad trzy razy więcej niż 4,1 g deklarowane w naturalnym skyrze Piątnicy.

Najczęstsze pytania o cukier w skyrze

Czy skyr naturalny zawiera cukier?

Tak. Naturalny skyr mleczny zawiera naturalnie występujące cukry mleczne. Przykładowo Piątnica Skyr naturalny deklaruje 4,1 g cukrów na 100 g, mimo że w składzie nie ma dodanego cukru.

Czy „w tym cukry” oznacza cukier dodany?

Nie. Unijna definicja obejmuje wszystkie cukry proste i dwucukry obecne w produkcie. W skyrze mlecznym część tej wartości stanowi laktoza.

Ile cukrów ma kubek smakowego skyra?

Zależy od produktu i gramatury. Przy 10 g cukrów na 100 g kubek 150 g dostarcza 15 g cukrów. Przy 13,5 g na 100 g ta sama porcja zawiera około 20,25 g.

Czy skyr waniliowy ma więcej cukru niż owocowy?

Nie zawsze, ale w analizowanej ofercie Piątnicy waniliowy ma 11 g cukrów na 100 g, a warianty truskawkowy, jagodowy oraz mango-marakuja po 10 g.

Jaki skyr wybrać przy ograniczaniu cukru?

Najłatwiejszy do kontrolowania jest skyr naturalny bez cukru w wykazie składników. Jeśli wybór pada na wersję smakową, praktycznym kryterium jest możliwie niski wynik „w tym cukry” przy jednocześnie wysokiej zawartości białka.

Czy skyr smakowy jest zdrowy?

Sam smakowy charakter produktu nie przesądza o jego jakości żywieniowej. Znaczenie mają ilość cukrów, białka, wielkość porcji i całokształt diety; przy częstym spożyciu różnica kilku gramów cukrów na każde 100 g zaczyna mieć realne znaczenie.

Udostępnij ten artykuł